רמלה פסיפס של דתות ותרבויות: מסע מרתק של צבעים, קולות, ריחות וטעמים בעיר העתיקה

נבקר במסגד הגדול, שהיה בעבר כנסיה צלבנית. נסייר בסמטאות השוק בעיר העתיקה ובכנסיות הנסתרות של העיר. נבקר במוזיאון העירוני, נטפס מאה מדרגות ויותר אל ראש מגדל ממלוכי המשקיף על השפלה ונשוט בבריכת הקשתות התת קרקעית. נסיים בסיפור על פרש אוסטרלי ממלחמת העולם הראשונה הקבור בבית הקברות הבריטי ברמלה.

ארבע נשים, ארבעה מסעות וארבע תרבויות – טיול בעקבות נשים במסע חייהן
(טיול בימי שישי)

טיול ייחודי ומרתק החושף את עולמן המופלא של ארבע נשים במסע חייהן שאמונה והעצמה נשית מקשרת ביניהן כחוט השני.
מפגש עם נזירה צרפתייה המשרתת במנזר בו חיים בקומונה שיתופית נזירים, נזירות ובעלי משפחות. מפגש עם נציגת הקהילה האתיופית הפועלת לשימור המסורת של העדה. נשמע על תרבותן וסיפורן האישי של הנשים. נפגש עם אשה מוסלמית הפועלת למציאת מתכונת לחיי דו קיום בין ערבים ויהודים בעיר מעורבת ונבקר בבית הכנסת התוניסאי "אל גאטר" המקיים פולחן נשי לקדושה, מלאך בדמות עלמה יפה המחוללת ניסים.

לטרון – קולו של מנזר שותק

נבקר במנזר אמאוס המשקיף על הנוף המרהיב של עמק איילון וניפגש עם נזירה המשרתת במנזר בו חיים בקומונה שיתופית נזירים, נזירות ובעלי משפחות. נמשיך לביקור במנזר השתקנים היפיפה ונכיר את אורח חיי הנזירים הסגפניים החיים על פי תקנון מימי הביניים. נסיים בביקור בישוב הציורי נווה שלום שנבנה על אדמות מנזר השתקנים. נסייר בין בתי הכפר הציורי ונשמע על אורח החיים הייחודי של אזרחי מדינת ישראל יהודים, מוסלמים ונוצרים שבחרו לחיות יחד חיי קהילה משותפים.

ארץ המכבים – בעקבות החשמונאים בשפלה

נפתח את הסיור בטיל רגלי אל חורבת עקד שם המשקיפה על הנוף המרהיב של שער הגיא ונספר על הניצחון המזהיר של יהודה המכבי על הצבא הסלבקי בקרב אמאוס. נמשיך לביקור בבית הכנסת המשוחזר מימי הבית השני שבעיר מודיעין ונשמע מזווית אישית את סיפור גילוי ושימור בית הכנסת. נצפה על העיר המודרנית המשלבת מוטיבים אדריכליים המספרים את מיתוס המכבים. נתארח בכפר חשמונאי משוחזר, ניכנס לבית המגורים ונשאב מים מבור המים העתיק. נסיים בביקור באתר קברות המכבים, בעקבות חוקרים שהוקסמו ממיתוס הגבורה של המכבים וניסו לגלות את הכפר מודיעין העתיק ואת אחוזת הקבר של החשמונאים.

אתרים וקהילות נסתרות מהעין בשפלה
(טיול ליום שישי)

נפתח את הביקור בסיור בגן הלאומי תל גזר המשקיף על הנוף המרהיב של מישור החוף. נבקר במפעל המים הקדום, בשער העיר, במצבות המרשימות של המקדש הכנעני ונפענח כתובת עברית עתיקה ונסתרת. נמשיך לביקור אצל קהילת הקראים ונכיר מקרוב קהילה יהודית סגורה המקיימת אלפי שנים רק את מצוות התורה שבכתב. נסיים את הסיור בביקור באמת המים העתיקה שהתגלתה במהלך סלילת כביש חוצה ישראל ונשמע מזווית אישית את סיפור חשיפת האמה ושחזורה.

בין מזרע וישימון – סיור לספר המדבר נפגשים עובדי האדמה ורועי הצאן
(טיול ליום שישי או שבת)

סיור לאתרים הקדומים שחפרתי בספר המדבר ונפגש עם האנשים החיים בין מזרע לישימון. נפתח את הסיור בביקור בבית חווה מהתקופה הביזאנטית בו נחשפה רצפת פסיפס וגת עתיקה. נמשיך לעיירה הבדווית תל שבע לביקור אצל אישה בדווית פורצת דרך, שכנגד כל הסיכויים הקימה מפעל תמרוקים המבוסס על צמחי מרפא מסורתיים. נבקר בכפר של פלאחים, המשמרים מסורת עתיקה של מגורים במערות. נטפס לחבל יתיר הציורי ונבקר בבית כנסת מימי המשנה והתלמוד ובבית הבד התת קרקעי העתיק. נסיים בתצפית מרהיבה על מרחבי מדבר יהודה.

ערד – עיר קסומה בלב מדבר
(טיול מתוכנן ליום שישי או שבת)

נפתח את הביקור בסיור בתל ערד, אחד האתרים היחידים בעולם בו ניתן לבקר בשרידי עיר כנענית בת 6000 שנה! נעלה לראש מצודה מתקופת המקרא הצופה על מרחבי הנגב שבליבה נחשף מקדש מימי הבית הראשון. נמשיך לביקור בעיר ערד, למוזיאון ההיסטורי של העיר המספר את סיפורה הייחודי של העיר ערד שהוקמה בשנות ה60. נבקר בתערוכה במוזיאון לאמנות עכשווית ובגלריות שברובע האומנים. לקינוח נסיים בתצפית נוף מרהיבה על מרחבי מדבר יהודה.